UdogSe_logo
  • Portræt
  • Samfund
  • Kultur
  • Livsstil
  • Destination
  • Rejser
  • Tag toget
  • Click to open the search input field Click to open the search input field Søg
  • Menu Menu
  • SKRIV TIL DSB
  • KØB BILLETTER
  • REJSEPLANEN
LIVSSTIL

Godt med garnitür

Vi disker op med en håndfuld velafprøvede hits, så du kan gå tyrkisk a la carte. Tænd grillen, skru op for krydderierne, lad det regne med persille, og smid et granatæble på bordet.
Opskrifter og foto:Rukiye Benli

KYLLINGE-KEBAB MED LØGSALAT

4-6 portioner

Kyllinge-kebab

4 kyllingebryster
2 spsk. biber salca (chilipasta)
2 spsk. tyrkisk eller yoghurt 10 %
2 spsk. olivenolie
2 tsk. spidskommen
1 tsk. stødt koriander
2 tsk. løgpulver
1 tsk. hvidløgspulver
1 spsk. granatæblesirup
Salt

Løgsalat

1 stort rødløg
10 g persille

Servering

Fladbrød
Tomater
Agurk
Salat
Kebab-chili (se nedenfor)
Cremefraiche-dressing (se nedenfor)

Skær kyllingebrysterne ud i mindre tern, hvis det er til spyd, og i tynde skiver, hvis det skal steges på panden.

Bland alle de resterende ingredienser til marinaden. Smag til med salt, inden du vender kyllingekødet i marinaden, og lad kødet trække i alt fra en halv time til natten over.

Halver rødløget, og skær det i tynde skiver. Hak eller pluk persillen groft. Bland løg og persille sammen, og stil til side.

Fordel kyllingekødet på spyddene, og grill dem ved middelvarme, indtil kødet er gennemstegt. Steger du på en pande, kan du med fordel stege kødet i mindre portioner ad gangen for at undgå, at du koger kødet frem for at stege det. Du kan eventuelt. lægge det stegte kød i en gryde med låg på, så det holder sig varmt indtil servering.

Server din kylling-kebab med kebab-chili, cremefraiche-dressing (se opskrifter næste side), grønt og løgsalat.

KEBAB-CHILI

2 spsk. tomatpuré
2 tsk. fintkværnet sort peber
1 tsk. fint salt
2 tsk. chiliflager
2 tsk. hvidløgspulver
1 tsk. paprika
2 spsk. rørsukker
3 dl smagsneutral olie

Kom alle ingredienserne undtagen olien i en glasskål eller andet, der kan tåle varm olie.

Varm olien op i en kasserolle, og hæld den over de andre ingredienser i skålen, mens du rører rundt stille og roligt.

Opbevar i en beholder i køleskabet. Her kan den holde sig i op til en måned, måske længere tid, hvis overfladen er dækket af olie.

CREMEFRAICHE-DRESSING

5 g purløg, snittet fint
2 dl cremefraiche 18-38 %
1 tsk. hvidløgspulver
1 tsk. løgpulver
1 tsk. sennepspulver eller dijonsennep
1 tsk. sukker
Salt

Hak purløg fint. Rør alle ingredienserne til din dressing sammen. Du kan lade dressingen trække lidt, inden du serverer den, men det er ikke et must.

I en lukket beholder kan den holde sig fire dage i køleskabet.

GRILLEDE PEBRE MED ISOT-MAYO

4 portioner

Isot-mayo

1 fed hvidløg
1-2 tsk. isot (tyrkiske chiliflager)
2 dl mayonnaise
Evt. salt

Pebre

500 g lange grønne pebre og/eller padron-pebre
Olivenolie

Krydderiblanding

1 tsk. spidskommen
2 tsk. hvide sesamfrø
2 tsk. groftkværnet sort peber
1 tsk. hvidløgspulver
1 tsk. løgpulver
Flagesalt

Start med isot-mayoen. Riv hvidløg, og bland det sammen med isot og mayonnaise. Smag evt. til med lidt salt. Stil isot-mayoen koldt indtil servering.

Lav nu krydderiblandingen. Rist spidskommen på en tør og varm pande, indtil frøene begynder at poppe eller hoppe let på panden. De skal ikke have særlig længe, 30 sekunder til 1 minut. Stil dem til side, og rist nu sesamfrø, indtil de begynder at dufte og poppe. Ryst panden jævnligt, så frøene ikke brænder på. Kværn spidskommen i en krydderikværn, og bland dem sammen med de resterende ingredienser til krydderiblandingen.

Hvis du bruger padron-pebre, så lad dem være hele. De lange grønne pebre kan du med fordel skære i mindre stykker. Varm en pande op på fuldt blus, tilsæt olivenolie, og steg pebrene i olien i et par minutter. De skal have, indtil de lige akkurat er bløde og har fået farve.

Fordel isot-mayoen i bunden af et fad, læg de varme pebre ovenpå, og drys med krydderiblandingen. Serveres med det samme.

CACIK DELUXE

4 portioner

1 fed hvidløg
Salt
15 g dild
10 g mynte
4 dl tyrkisk eller græsk yoghurt 10 %
1 hel agurk
2 spsk. granatæblekerner
2 spsk. olivenolie
25 g pistacienødder
Friskkværnet sort peber
Pul biber chiliflager

Pres eller riv hvidløgsfeddet helt fint. Læg det i bunden af en skål, og mos det let med bagsiden af en ske sammen med 1 tsk. salt. Skulle der være nogle klumper af hvidløg, kan du på denne måde mose dem helt fint.

Hak dild og mynte fint, gem lidt af mynten til pynt. Rør begge dele sammen med yoghurt og hvidløg. Halver agurken på langs, og skrab kernerne ud med en ske. Skær agurken i tynde skiver på langs, og skær igen, så du har fine, små tern. Læg en lille smule til side, bland resten af agurkestykkerne i yoghurtblandingen, og smag til med salt.

Server yoghurtdippen kølig, toppet med resten af agurketernene, granatæblekerner, olivenolie, pistacienødder, et godt drys friskkværnet sort peber, resten af mynten og et lille drys af pulbiber.

Du kan sagtens lave din dip et par timer i forvejen, men da den indeholder frisk agurk, skal den helst spises inden for det samme døgn.

BÖREK MED FETA og PALMEKÅL

4-6 portioner

Fyld

300 g palmekål
50 g bredbladet persille
150 g feta
4 æg
400 dl mælk
200 g smør

Börek

1 pakke filodej
2 spsk. nigellafrø
2 spsk. sesamfrø

Forvarm ovnen til 200 grader varmluft.

Rib palmekålen, og hak den groft sammen med persillen. Bland det sammen med fetaosten, og stil det til side. I en anden skål pisker du æggene sammen med mælken, og i en lille gryde smelter du smørret.

Fold/krep halvdelen af pakken med filodej i et ildfast fad. Fordel ca. halvdelen af ægge-mælke-blandingen + halvdelen af smørret hen over dejen. Sørg for, at al -dejen bliver fugtet. Fordel palmekål-feta-blandingen over, og fold resten af filo-dejen ovenpå. Fordel det sidste af ægge-mælke-blandingen og smørret.

Lad gerne börekken stå og trække lidt, inden du drysser nigellafrø og sesamfrø over. Bag börekken i en forvarmet ovn i ca. 25-30 minutter, eller indtil den er helt sprød og gylden.

PERSISK RØRÆG

1-2 portioner

1/2 rødløg
1 fed hvidløg
3 spsk. olivenolie
1 tsk. spidskommen
2-3 medjool-dadler
1 stor håndfuld frisk koriander
1 stor håndfuld babyspinat
2 æg
Salt

Tip: I stedet for babyspinat kan du bruge palmekål, grønkål eller bladbeder.

Snit rødløg og hvidløg i skiver. Varm en pande op med olivenolie, og svits løg og hvidløg sammen med spidskommen, indtil de begynder at blive bløde. 

Fjern stenene fra dadlerne, og skær dem i mindre stykker. Hak koriander groft, med stilk og det hele. Tilsæt dadler til løgblandingen sammen med babyspinat og halvdelen af den friske koriander. 

Vend det hurtigt rundt. Når spinaten lige netop begynder at falde sammen, tilsætter du begge æg direkte ned i panden. Salt æggene, og rør dem hurtigt sammen med grøntsagerne.

Foretrækker du dine æg gennemstegte, kan du lægge et låg eller en tallerken over panden. Er du til lidt runny æg, kan du tage panden af næsten med det samme.

Server straks med resten af den hakkede koriander.

BABA GANOUSH MED AUBERGINE

4-8 portioner

Baba ganoush

2 store auberginer
50 g valnødder
1 stor tomat
1 lang grøn peber
1 lille rødløg
5 g bredbladet persille
1 fed hvidløg
4 spsk. olivenolie
2 spsk. granatæblesirup
1/2 citron, saften
Salt
Friskkværnet sort peber

Ekstra

Jalapenos, finthakket
Forårsløg, fintsnittet
Olivenolie
Granatæblesirup

Forvarm ovnen til 230 grader. Prik auberginerne med en gaffel. Læg dem på en bageplade, og bag dem i ovnen i ca. 25-30 minutter. De skal være helt bløde indeni, når du prikker let til dem. Stil dem til afkøling.

Læg valnødderne på et fad, og giv dem 5-10 minutter i ovnen, eller indtil de lige bliver varme og begynder at dufte. 

Når auberginerne er kølet af, kan du pille skindet af dem og hakke kødet fint. Er der meget væske, kan du evt. lade kødet dryppe af i en sigte over en skål.

Hak tomat, grøn peber og rødløg i ensartede små tern. Hak valnødderne groft, gem lidt til servering. Hak persillen fint. Gem et par blade til pynt. 

Riv eller pres hvidløget helt fint, og rør det sammen med auberginekødet, tomat, peber, rødløg, valnødder, persille og olivenolie. Smag dippen til med granatæblesirup, citronsaft, salt og peber.

Drys med persilleblade, hakkede valnødder, forårsløg, jalapenos og et ekstra dryp olivenolie og granatæblesirup.

’Sofra – Tyrkiske retter fra et dansk køkken’ er Rukiye Benlis anden kogebog. Her blander hun sit barndoms køkken med moderne retter.  Udgivet af Turbine.  

Tags: hjemogspis, mad, opskrifter

august 31, 2026/

POPULÆRT LÆSESTOF

/wp-content/uploads/turk_landscape.jpg 900 1755 Benjamin Dane https://udogse.blob.core.windows.net/udogse-v2-staging-uploads/wp-content/uploads/UdogSe_logo.svg Benjamin Dane2026-08-31 03:02:442026-09-01 08:01:55Godt med garnitür
RELATEREDE ARTIKLER
LIVSSTIL

Øst for paradis

Fem spicy hverdagsopskrifter fra kokkene på den østasiatiske gourmetrestaurant Kiin Kiin.
/
LIVSSTIL

Musakhan med kylling

Kyllingen kan erstattes med ovnstegt aubergine eller blomkål for vegetarer.
/
LIVSSTIL

Heldige kartofler

Send kartoffelavlerne en kærlig tanke, og gå i køkkenet med en håndfuld fantasifulde kartoffelretter.
/
LIVSSTIL

Tag munden fuld

Himlen er blå, sofasæsonen er overstået, og kroppen vil ud at røre sig. Giv dine muskler lidt ekstra brændstof med fire smagfulde og mættende opskrifter.
/
LIVSSTIL

Ris på gaflen

Fra herskabets dessert til folkets juletradition. Her er historien om risalamande, en pæredansk klassiker, der fik sit navn på fransk.
/
LIVSSTIL

Smør tykt på

Tag festen udenfor, servér med glæde og måske en kølig snaps, og invitér dig selv, din familie og dine venner til velsmurt og højtbelagt selskab.
/
LIVSSTIL

Det store gedemarked

Dorthe Sørensen har næsten 40 års erfaring med gedeosten, som stadig færre undgår.
/
LIVSSTIL

Smagens mand

Povl Lønberg kæmper for at få danskerne til at slå øjnene op for de gastronomiske skatte, der ligger lige under tungen
/
LIVSSTIL

Kakaoens kemi

Chokolade kan alt, siger Patrick Pörtner, chokolademager og indehaver af Confecture Copenhagen.
/
LIVSSTIL

Humlen ved det hele

Hos bryggeriet People Like Us får veteraner, autister og andre, der har svært ved at finde en plads på arbejdsmarkedet, forløst potentialet.
/
LIVSSTIL

Vil du med ud og spise?

Når du ikke kan invitere indenfor, hvorfor så ikke invitere udenfor?
/
LIVSSTIL

Grillens juvel

Bliv klogere på grillpølsen, og få glohede tips til den gode grillfest.
/
LIVSSTIL

Fish and chips med tartarsauce

Let og sommerlækkert.
/
LIVSSTIL

Spis brød til

Til sult og til snaps, til hverdag og fest – vi danskere elsker vores smørrebrød. Vi bringer fem halve.
/
LIVSSTIL

Gang i gaden igen

Fire stærke opskrifter, du kan tilberede, hapse, folde og slubre hjemme i dit eget gadekøkken.
/
LIVSSTIL

Sådan laver du æggesalat

Til picnicen eller påske-frokosten – æggesalat er altid en vinder.
/
LIVSSTIL

Smagen derpå

Her er menuen, der giver dig livsappetitten tilbage.
/
LIVSSTIL

Prinsesser af ærten

Malene og Astrid Søgaard voksede op som ottende generation på et landbrug i Djursland, men drømte ikke om at overtage den fædrene gård.
/
LIVSSTIL

Plantesmil

Spejlæg med spark, smoothie med stil og spaghetti med forårsgrøn sovs. Sæt tænderne i fire farvestrålende vegetarretter.
/
LIVSSTIL

Giv den hele tarmen

Den verdenskendte dna-forsker Oluf Borbye Pedersen om sin grønne morgengrød, der pludselig blev et hit.
/
LIVSSTIL

Isen er brudt

Brødrene bag Hansens Is opfinder nye smage, viderefører gamle dyder og skummer fløden.
/
LIVSSTIL

Så for Søren!

Søren Ejlersen er blevet lært af op kokkefagets stjerner og står bag en lang fødekæde af ideer, der alle har grøntsager til fælles.
/
LIVSSTIL

Oktoberfest

Træk ind i køkkenet, og tænd op under oktober med disse styrkende og smagfulde opskrifter.
/
LIVSSTIL

Musaqa'a

Auberginer, tomater og kikærter i fad.
/
LIVSSTIL

Spis, min gris

Inge Jakobsen elsker friluftslivet med sine grise og bliver vemodig, når de skal på slagteriet.
/
LIVSSTIL

Dagens fangst

Hiv den gode stemning i hus med fire velsmagende og benfri hverdagsopskrifter.
/
LIVSSTIL

Stegt blomkål med ærter og majs

Servér med blomkålscreme.
/
LIVSSTIL

Lugten i bageriet

Asger Hansen drømmer om at lave det perfekte brød.
/
LIVSSTIL

Frisk fra nord

Den mørke vinter er over os, men hvorfor ikke møde den med et lyst sind – i det hele taget og hjemme på tallerkernerne?
/
LIVSSTIL

Sol på panden

Længes du efter lyset, så pak de varme krydderier, og spring med på en kulinarisk rundrejse over det afrikanske kontinent.
/
LIVSSTIL

Pindemad

Snup en sprød reje, et saftigt grillspyd eller en skinnende blank kødbolle.
/
LIVSSTIL

Sådan laver du din egen kebab

Få opskriften på hjemmelavet syrisk kebab.
/
LIVSSTIL

Jorden kalder

Kast dig ud i det grønne køkken, og slip fantasien løs med inspiration fra fem delikate efterårsopskrifter.
/
LIVSSTIL

Landets bedste bøffer

Rone Stokholm Kruse sælger kongerigets mest udsøgte kødstykker.
/
LIVSSTIL

Størrelse ekstra Lars

En guldsmed og en arkitekt ’smørrede’ ærmerne op og tog på et højbelagt eventyr.
/
LIVSSTIL

De gyldne palmer

25-årige Faiza Bajalan insisterer på, at dadlen er lækker. Bare den bliver serveret rigtigt.
/
LIVSSTIL

Stegte nudler

Lav lækker aftensmad af nudler, kål og en rest kød.
/
LIVSSTIL

Saftsuseme sjovt

Det er 50 år siden, at Poul Hansen solgte sin første flaske hyldeblomstsaft på torvet i Køge uden forretningsstrategi og grundlagde Søbogaard.
/
LIVSSTIL

Torsk med korianderskorpe

Fungerer glimrende med en citron som eneste tilbehør.
/
LIVSSTIL

Rejsegilde

Smut med på en kulinarisk inspirationstur, og kom hjem med en håndfuld simple, smagsrige småretter. Som skabt til at dele.
/
LIVSSTIL

Tilbage til rødderne

Neel Seerup Hansen driver øko-gartneriet Seerupgaard.
/
LIVSSTIL

Tab og vin

Carlo Merolli har solgt danskerne italienske vine i over 50 år.
/
LIVSSTIL

Sommerbid

Vi fejrer sommeren med fem Nikolaj Kirk-opskrifter til dit grønne køkken. Sprødt, lækkert og ligetil at gå til.
/
LIVSSTIL

Kort og grønt

Hvem siger, at påskemåltidet ikke kan være fristende og kødfrit? Kig bare på disse opskrifter.
/
LIVSSTIL

Kål, og skide være med det

Kulhydrater fra kål er både din ganes og din krops gode venner.
/
LIVSSTIL

Glasklart koncept

Håndbajere og godt selskab – kom med på ølvandring gennem København.
/
LIVSSTIL

Bordbønner

Italienernes forhold til mad er som det til Gud. Lær at strø om dig med bælgfrugter, pecorino, grisekæbe og pasta. Amen!
/
LIVSSTIL

Pølsesnak

John Michael Jensen har været kok for officerer i Grønland og USA, chefkonditor i London og står i dag bag John’s Hotdog Deli ved Københavns Hovedbanegård.
/
LIVSSTIL

Stærke sager

Sig namaste til Indiens spicy specialiteter, og få varmen tilbage i tæerne.
/
LIVSSTIL

Pindemad

Simple og spicy vietnamesiske småhapsere, der hiver lidt af sommervarmen med sig ind i efteråret.
/
LIVSSTIL

Bordbombe

Selvom det ’bare’ er november, må middagsmaden gerne være en smagseksplosion.
/
LIVSSTIL

Pot og pande

Bliv dus med en håndfuld knasende sprødstegte og dampende varme japanske hverdagsklassikere.
/
LIVSSTIL

Braiseret kalveskank

En hel skank i ét stykke er skøn at skue.
/
LIVSSTIL

Japansk for begyndere

Kanae Olsen rejste fra Tokyo til Danmark som sygeplejerske. I dag har hun smidt kitlen og laver japanske lækkerier på Møn.
/
LIVSSTIL

Støb kuglerne

På pind, i glas, i vaffel eller lige ud af boksen. Det er tid til at køle ned, og vi ruster dig og dit hjem til kold krig mod sommervarmen.
/
LIVSSTIL

Helt i fisk

Lars Hagemann er både biker, kampsportsudøver, kok – og fiskemand i Ebeltoft.
/
LIVSSTIL

Ali Baba og de fyrretyve udskæringer

Fra disken i Danmarks ældste tyrkiske halalslagter har Yilmaz Secilmis set både faget, byen og kunderne forandre sig.
/
LIVSSTIL

Buon appetito!

Fem stærke opskrifter fra Osteria 16 snurrer pastaen om din gaffel.
/
LIVSSTIL

Sen høst

Igennem 40 år har Per Grupe dyrket sjældne kornsorter, bæredygtigt landbrug og et ordentligt brød på Kornby Mølle.
/
LIVSSTIL

Lidt af en udskrivning

Fødevareprintere er klar til at indtage både Michelin-restauranter og hospitaler.
/
LIVSSTIL

Kød og blod

Jan Lund er tredje generation i et traditionsrigt slagterdynasti.
/
LIVSSTIL

Guldregn

Buskene blomstrer, haven dufter, og forårets mavefornemmelse er grøn.
/
LIVSSTIL

Say cheese!

Osteopfinder Mads Østergaard har viet sit liv til ost.
/
LIVSSTIL

Saltvandsindsprøjtning

Da Baha Lafta skulle vælge levevej, foretrak han gæller frem for nuller på lønchecken.
/
LIVSSTIL

Luksusdyr

Giv grisen naturen tilbage, tænkte Maria Bojsen, da hun for seks år siden kastede sig ud i at producere svinekød med høj livskvalitet.
/
LIVSSTIL

Med krum hals

Småkager fra Kelsen storsælger i Asien og USA. Produktudvikler Peder Krogh fortæller her, hvordan man rammer den sprøde skorpe i Nørre Snede.
/
LIVSSTIL

Kaliffens linsesuppe

Rigelig tid er den vigtigste ingrediens i en god simreret.
/
LIVSSTIL

Saftens kraft

Egentlig drev Harald Krabbe en gård med malkekøer. Men pludselig så han lyset i sin fars gamle kirsebærtræer.
/
LIVSSTIL

Sådan laver du afghansk kabuli palaw

Få opskriften på den afghanske specialitet kabuli palaw.
/
LIVSSTIL

Så du røgen

Mikael Andreasen måtte lære sig selv håndværket fra bunden, da han startede sit eget røgeri.
/
LIVSSTIL

Giv en bid

I kogebogen ’Det kærlige måltid’ deler nogle af landets bedste kokke ud af deres opskrifter til organisationen af samme navn, der serverer mad til sygdomsramte.
/
LIVSSTIL

Sat på spidsen

Therese Raabo Fischer stod bag disken og solgte køkkentøj, da en mand med blå øjne en dag kom ind og forærede hende en kniv.
/
LIVSSTIL

Køle-element

Hold halsbranden fra døren med fem klassiske sommerdrinks.
/
LIVSSTIL

Sukkerfar

Som slikopfinder hos Toms jagter Nikolai Sandau den næste gyldne smag.
/
LIVSSTIL

Ud af skallen

Slip din indre italiener løs i køkkenet med fire autentiske opskrifter, der forener enkelhed, omhu og store armbevægelser.
/
LIVSSTIL

En stærk kop kaffe

Daniel Halalla drak sin første kop som femårig i Etiopien. I dag driver han Impact Roasters, hvor han serverer friskristede bønner fra sit hjemland.
/
LIVSSTIL

Kartoffelhachis

Få opskriften her.
/
LIVSSTIL

Home cooking

USA’s madkultur er meget mere end fastfood.
/
LIVSSTIL

Ingen hovedpine

Sommelier Emilie Øst-Jacobsen har droppet procenterne for at lave alkoholfri vinalternativer til den gode middag.
/
SET I BAKSPEJLET

Da sagen var bøf

Palle Skov Jensen voksede op i et supermarked i Odense, købte en restaurant i Aarhus og lærte hele landet at spise frokostbøf til 29 kroner.
/
UDDANNELSESTEMA

Håbet er lysegrønt

På en idrætshøjskole ved Præstø har en tidligere elev startet en køkkenhave, der leverer til en Michelin-restaurant.
/
KULTUR

Flaskens ånd

En pludselig stigning i salget af Jolly Cola vidner om signalværdien af, hvad vi hælder i os. Og det er ikke første gang, politiske spørgsmål har fået danskerne til at sige Jolly til deres cola.
/
LIVSSTIL

Bærdygtig

For godt 30 år siden gik Lisbeth Toft Christensen i gang med at banke en jordbærproduktion op på Rokkedyssegaard.
/
LIVSSTIL

Den store budkrig

Striden om de sultne maver rumler, men er den fair?
/
LIVSSTIL

Et par på kassen

Få en madkassefuld af fif til, hvordan du banker nyt liv i leverpostej-rutinerne.
/
LIVSSTIL

En på skallen

Send dit – eventuelt – begyndende efterårs-sortsyn på tryg afstand med fire enkle og delikate postkort fra det italienske solskinskøkken.
/
LIVSSTIL

Guf dig grøn

Få inspiration til at tænke kødfrit og fremmed-rettet med grøn mad fra hele verden.
/
LIVSSTIL

Med på rognen?

Få det bedste ud af årets sidste timer. Her er fire bud på nytårsfisken, der kan gøre den ultimative middag ekstra mindeværdig.
/
LIVSSTIL

En heldig kartoffel

En kartoffel er ikke bare en kartoffel. Det ved Henrik Terp, der i årevis har hyppet om dem på fynske Sanderumgaard.
/
LIVSSTIL

Frisk fra fad

Årstiden er rig på charmerende råvarer, blide smage og gode, gamle opskrifter, der fortjener at blive støvet af.
/
LIVSSTIL

Saft og kraft

Byd friskheden indenfor i dit køkken.
/
LIVSSTIL

Saft og kraft

Smæk en gryderet over, og smæk benene op, mens maden ganske sagte simrer sig frem til sit fulde potentiale.
/
LIVSSTIL

Overskudsmenneske

Selina Juul er forkvinde for kampen mod madspild ekspert i at få rester til at ose af kærlighed.
/
LIVSSTIL

Cremet blomkålssuppe med grøn harissa

Suppe med nordafrikansk krydderi-islæt.
/
LIVSSTIL

Det hele handler om Maj

Her får du fem smagfulde og henkastede hverdagsretter så delikate, at du vil tro, du spiste ude.
/
LIVSSTIL

Grundstof

Pasta står indskrevet i italienernes periodiske system, og dit spisekammer bør aldrig savne basisvaren med de mange muligheder.
/
LIVSSTIL

Grydeklar

Årstiden kalder på styrkende kost med saft, kraft og raffinement, og hvem forstår sig bedre på det end franskmændene?
/
LIVSSTIL

Aktivér cookies

Måske er det den tid på året, hvor du siger ja til det hele, også til cookies.
/
LIVSSTIL

Levebrød

år det kommer til rugbrød, er Åse Hansen en ægte veteran. Her fortæller hun om vejen til den perfekte krumme.
/
SE MERE

Redaktion

Redaktør
Jens Vilstrup
jens@piccolomedia.dk

Redaktionschef
Peter Nicolai Gudme Christensen
peter@piccolomedia.dk

Digital redaktør
Benjamin Dane
benjamin@piccolomedia.dk

Ideer:
artikelforslag@piccolomedia.dk

Læserbreve:
brev@piccolomedia.dk

Art direction
Stine Sophie Birch
sophie@piccolomedia.dk

Ansvarshavende
Niels-Otto Fisker,
kommunikationschef i DSB.

DSB-redaktør
Gregers Lohse

Annoncesalg/kontakt

Mediainformation:
Klik her for download af PDF

Producent:
Piccolo Media Group Aps

Adm. direktør/CEO
Jesper Sehested Lund
jsl@piccolomedia.dk

Annoncesalg:
Piccolo Media Group ApS

Annoncesalg:

Salgsdirektør
Christian Arndt
christian@piccolomedia.dk,
Telefon: 51333455

Key Account Manager
Christian Preetzmann
cp@piccolomedia.dk,
Telefon: 42680845

Links og info

Ud & Se er et af Danmarks største magasiner. Læst i hele landet siden 1980.

Læs Ud & Se tilbage til 2005 på dsb.dk/om-dsb/ud--se

Følg os på instagram @udogse

Tilmeld nyhedsbrev

Produceret for DSB af: Piccolo Media Group

© Copyright - UD&SE
  • Portræt
  • Samfund
  • Kultur
  • Livsstil
  • Destination
  • Rejser
  • Tag Toget
Scroll to top Scroll to top Scroll to top

Denne side bruger cookies. Ved at fortsætte dit besøg på siden, accepterer du vores brug af cookies.

OKLæs mere

Cookies og privatlivsindstillinger



Sådan bruger vi cookies

Vi kan anmode om, at cookies skal indstilles på din enhed. Vi bruger cookies for at vide, hvornår du besøger vores hjemmesider, hvordan du interagerer med os, for at forbedre din brugeroplevelse, og for at tilpasse din interaktion med vores hjemmeside.

Klik på de forskellige kategorioverskrifter for at lære mere. Du kan også ændre nogle af dine præferencer. Noter at blokering af visse typer cookies kan påvirke din oplevelse på vores websites og de services vi kan tilbyde.

Nødvendige hjemmeside-cookies

Disse cookies er strengt nødvendige for at tilbyde dig tjenester via vores hjemmeside, og for at bruge nogle af dens funktioner.

Fordi disse cookies er strengt nødvendige for at levere hjemmesiden, kan du ikke afvise dem uden at påvirke, hvordan vores hjemmeside fungerer. Du kan blokere eller slette dem ved at ændre dine browserindstillinger, og tvinge alle cookies til at blive blokeret på denne hjemmeside.

Google Analytics-cookies

Disse cookies indsamler oplysninger, der bruges enten i aggregeret form for at hjælpe os med at forstå, hvordan vores hjemmeside bliver brugt og hvor effektiv vores markedsføringskampagner er, eller for at hjælpe os med at tilpasse vores hjemmeside og applikation til dig med henblik på at forbedre din oplevelse.

Hvis du ikke ønsker, at vi sporer dine besøg på vores side kan du deaktivere sporing i din browser her:

Andre eksterne tjenester

Vi bruger også forskellige eksterne tjenester som Google Webfonts, Google Maps og eksterne videoudbydere. Da disse udbydere kan indsamle personlige oplysninger, som f.eks. din IP-adresse, giver vi dig mulighed for at blokere dem her. Vær opmærksom på, at dette i høj grad kan reducere funktionaliteten og udseendet af vores hjemmeside. Ændringerne vil træde i kraft, når du genindlæser siden.

Google WebFont-indstillinger:

Google Map-indstillinger:

Indlejrede videoer fra Vimeo og YouTube:

Privatlivspolitik

Du kan læse mere detaljeret om vores cookies og privatlivsindstillinger på siden for vores privatlivspolitik.

Privatlivspolitik

Accept settingsHide notification only